Velkommen til Pickalbatros Golf Beach Resort - tidligere kendt som Jolie Ville Golf & Resort Hotel
Hotellet blev ved årsskiftet 2024/2025 solgt til Pickalbatros hotelkæden, som straks har genåbnet dette skønne hotel.
Mange af hotellets ansatte er der stadig, så hotellets manager mr. Amer Barakat og hotellets room division manager mr. Ibrahim Imam samt resten af personalet glæder sig derfor meget til at byde deres danske stamgæster velkommen tilbage.
Til de gæster der ikke kender hotellet, så har det en vidunderlig beliggenhed i gåafstand fra det krystalklare Røde Hav og er et godt valg for golfentusiaster, da golfbanen er lige ved siden af. Du er også tæt på attraktioner som den livlige Naama Bay og SOHO Square.
Pickalbatros Golf Beach Resort har et stort poolområde med fem pools. Hovedpoolen lokker til forfriskende svømmeture, mens saltvandspoolen byder på en unik oplevelse. Hotellet har også to børnepools og et vandland med vandrutsjebaner for både børn og voksne.
Foretrækker du sand og bølger, så venter den private strand kun få minutters gang fra hotellet, tilgængelig via en gangbro fra poolområdet. Stranden ligger i forskellige højder og zoner, hvilket giver gæsterne privatliv. Nyd solens varme stråler og den lækre havbrise samt forfriskninger fra strandbaren. Ved stranden finder du et af Sharm el Sheikhs smukke koralrev, som man kan opleve ved at svømme ud fra badebroen.
Pickalbatros Golf Beach Resort inviterer gæster i alle aldre til en uforglemmelig ferie med en bred vifte af faciliteter og aktiviteter. Nyd foryngende behandlinger i hotellets lækre spa- og wellnesscenter. Hvis du gerne vil have pulsen op i løbet af ferien, kan du tage en tur i motionsrummet, som er udstyret med flre forskellige maskiner. Der er daglig underholdning på hotellet, en børneklub og en legeplads for børn.
Dit ophold er All Inclusive - det gør ferien med børn til en leg, for alt er inkluderet i prisen. Læs mere under ”Mad og drikke”.
Pickalbatros Golfbanen - en del af Albatros Golf Villa Suites
Velkommen til den nyligt genåbnede Pickalbatros Golf bane -en uovertruffen oplevelse for alle, der elsker at spille golf i dejligt sommervejr!
Dette er den eneste 18-hullers PGA (Professional Golfers' Association) internationale mesterskabsbane i Sharm el Sheikh. Par 72 PGA Championship-golfbanen (6021 m2) er en af de bedste golfbaner i Egypten.
Banen blev designet af det amerikanske arkitektfirma Sandford & Association i 1997 og har en stolt historie som vært for det prestigefyldte europamesterskab i 2005. Nu kan du opleve denne ikoniske bane, som kombinerer udfordrende spil i skønt sommervejr hele året rund, omringet af de flotte Sinaibjerge der omkranser Sharm el Sheikh.
Vigtig information: I foråret 2024 er back 9 under renovering, så der kan kun spilles front 9. I sommer 2024 vil front 9 lukke og gennemgå renovering, det vil da kun være muligt at spille back 9. Til efteråret 2024 forventes hele banen at være 100% åben igen, så du kan nyde en fuld 18-huls oplevelse.
Faciliteter
Afstande
Lufthavn: 5 km
Golfbane: 1 km
Naama-bugten 4,7 km
SOHO Square: 8 km
Old Maket, Hadaba: 14 km
Strand: 500 m
Strand/pool
Privat strand med adgang via gangbro fra poolområdet
1 hovedpool med ferskvand
1 pool i Royal Wing-området (opvarmet om vinteren)
1 saltvandspool
2 børnebassiner (1 er opvarmet om vinteren)
Gratis brug af liggestole, parasoller og badehåndklæder ved poolen og stranden
Restauranter/barer
Antal restauranter: 6
Antal barer: 5
Internet
Gratis Wi-Fi tilgængeligt på hotellets offentlige områder
Aktiviteter
Spa- og wellnesscenter (ekstra gebyr)
Fitnesscenter
Volleyball-center
Aerobic og gymnastik, gruppeundervisning
Dart og boccia
Andre faciliteter
24-timers reception
Bagageopbevaring
Tøjvask (mod betaling)
Læge tilgængelig 24/7 (mod betaling)
Antal værelser: 415
Check-in er fra kl. 14:00 og check-out er kl. 12:00. Kontakt venligst receptionen for sen udtjekning.
Værelser
Superior-værelse til 1-4 personer (maks. 3 voksne og 1 barn under 11 år)
Størrelse: 50 m2
Med kingsize-seng eller to enkeltsenge. Der tilføjes en ekstra seng til den tredje/fjerde person.
Kan bookes med udsigt til haven, havet eller poolen.
Faciliteter (alle værelser)
Balkon/terrasse
Aircondition
Mørklægningsgardiner
LED-tv med satellitkanaler
Strygejern og strygebræt (efter anmodning)
Sikkerhedsboks
Minibar (indhold mod betaling)
Mineralvand
Faciliteter til at lave kaffe og te
Badeværelse med bruser/badekar, bidet og hårtørrer
Roomservice er tilgængelig 24/7 mod betaling.
Mad og drikke
Dit ophold på Pickalbatros Golf Beach Resort er All Inclusive, hvilket inkluderer morgenmad, frokost og aftensmad i hotellets restauranter. Samt snacks og drikkevarer i hotellets barer.
NB: Spisetider og -steder kan ændres på grund af ugunstige vejrforhold eller uforudsete omstændigheder.
Les Palmiers Main Restaurant (buffet)
Morgenmad: 07:00 - 11:00
Frokost: 12:30 - 14:30
Aftensmad: 18:30 - 21:30
Sen aftensmad: 23:00 - 02:00
Snacks og is
Is i Les Palmiers hovedrestaurant: 12:30 - 14:30 og 18:30 - 21:30
I Pirate Bar, Sunset Bar og Dolphin Bar: 12:00 - solnedgang
Snacks i Pirate Bar: 12:30 - 16:00
Sunset Bar: 14:30 - 17:00
Dolphin Bar: 11:00 - 17:00
À la carte-restauranter middag fra 18:30 - 21:30
Inkluderet gratis én gang pr. ophold med forudgående reservation, som skal foretages i lobbyen.
Vintage Bistro – internationalt køkken
Dolphin – middelhavskøkken
Mezze – libanesisk køkken
Wasabi – sushi
Bonsai – japansk køkken (ekstra gebyr)
Drinks og drikkevarer
Drikkevarer serveres kun i glas, ikke i flasker. Inkluderet fra 10:00 - 00:00, uden for disse tidspunkter opkræves der betaling for drikkevarer.
Inkluderer: juice, sodavand, vin, mousserende vin, øl, spiritus, cocktails og mocktails. Importerede drikkevarer er mod betaling.
Lobby Bar - 24/7
Pool Bar - 10:00 – solnedgang
Pirate Bar - 10:00 – solnedgang
Sunset Bar - 10:00 – solnedgang
Irish Pub Lounge - 18:00 - 02:00
Dolphin Bar - 11:00 - 17:00
Sisha Corner - 18:00 - 00:00 (ekstra gebyr)
Påklædning
Smart casual til middagen, hvilket betyder, at gæsterne ikke bør have træningsdragter, gymnastikshorts eller klipklapper på.
Medicinsk assistance
Hvis du har brug for lægehjælp, bedes du straks kontakte din Amisol-guide eller receptionen, som vil tilkalde en læge til dig.
Faciliteter for personer med nedsat mobilitet
Hotellet ligger i et relativt fladt terræn med få trapper. Kontakt venligst post@amisol.dk for at høre om kørestolstilgængelige værelser.
Anbefalede hoteller til dig
Forside
Søg rejse
Afbudsrejser
Kontakt
Min billet